1N5925BE3/TR
Mfr.Part #
1N5925BE3/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Description
VOLTAGE REGULATOR
Manufacturer :
Microchip Technology
Power - Max :
1.5W
Max Power Dissipation :
1.5W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
10V
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 8V
Impedance :
4.5Ohm
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Zener Voltage :
10V
Tolerance :
±5%
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Mount :
Through Hole
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Impedance-Max :
4.5Ohms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Base Part Number :
1N5925
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
1N5925BE3/TR
Microchip Technology 1N5925BE3/TR
4.5Ohms ±5% 10V 5μA @ 8V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5925BE3/TR13 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 5μA @ 8V.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 10VV.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is provided.
1N5925BE3/TR13 Features
reverse leakage current of 5μA @ 8V
5μA @ 8V is the maximum voltage (Tol)