1N5925B-TP
Mfr.Part #
1N5925B-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Description
DIODE ZENER 1.5W DO-41G
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Base Product Number :
1N5925
Series :
Tolerance :
±5%
Power - Max :
1.5 W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
10 V
Package :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
DO-41G
Product Status :
Obsolete
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 μA @ 8 V
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Impedance (Max) (Zzt) :
4.5 Ohms
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 200 mA
Datasheets
1N5925B-TP
±5% 5 µA @ 8 V -55°C ~ 150°C DO-204AL, DO-41, Axial
1N5925B-TP Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 5 µA @ 8 V.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 10 V during operation.Zener single diode reaches 1.2 V @ 200 mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
1N5925B-TP Features
reverse leakage current of 5 µA @ 8 V
5 µA @ 8 V is the maximum voltage (Tol)