1N5925APE3/TR12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5925APE3/TR12
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 10V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Pbfree Code :
yes
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
Diode Type :
ZENER DIODE
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Impedance-Max :
4.5Ohm
Element Configuration :
Single
Mounting Type :
Through Hole
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 8V
Radiation Hardening :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
1.5W
Tolerance :
±10%
Zener Voltage :
10V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
JESD-609 Code :
e3
Base Part Number :
1N5925
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Impedance :
4.5Ohm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Published :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
1N5925APE3/TR12
Microchip Technology 1N5925APE3/TR12
ZENER DIODE 4.5Ohm ±10% 10V 5μA @ 8V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5925APE3/TR12 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 5μA @ 8V.Reverse leakage currents can reach 5μA.This value reaches 1.2V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
1N5925APE3/TR12 Features
reverse leakage current of 5μA @ 8V
5μA @ 8V is the maximum voltage (Tol)