1N5925AP/TR8
Mfr.Part #
1N5925AP/TR8
Description
DIODE ZENER 10V 1.5W DO204AL
Diodes - Zener - Single
Number of Pins :
Min Operating Temperature :
-65°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
10V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power - Max :
1.5W
Max Power Dissipation :
1.5W
Element Configuration :
Single
Radiation Hardening :
yes
Factory Lead Time :
24 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 8V
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Impedance :
4.5Ohm
Impedance-Max :
4.5Ohms
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Base Part Number :
1N5925
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±10%
Zener Voltage :
10V
Datasheets
1N5925AP/TR8
Microchip Technology 1N5925AP/TR8
4.5Ohms ±10% 10V 5μA @ 8V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5925AP/TR8 Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 5μA @ 8V.Reverse leakage current reaches a maximum of 5μA.In operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is set to 10V.For the device to operate, the maximum forward voltage (Vf) 1.2V @ 200mA must be supplied.
1N5925AP/TR8 Features
reverse leakage current of 5μA @ 8V
5μA @ 8V is the maximum voltage (Tol)