1N5925AE3/TR13
Mfr.Part #
1N5925AE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
DIODE ZENER 10V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Impedance-Max :
4.5Ohms
Zener Voltage :
10V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Impedance :
4.5Ohm
Max Operating Temperature :
150°C
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Power - Max :
1.5W
Base Part Number :
1N5925
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
10V
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Factory Lead Time :
13 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Max Power Dissipation :
1.5W
Datasheets
1N5925AE3/TR13
Microchip Technology 1N5925AE3/TR13
4.5Ohms ±10% 10V 5μA @ 8V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5925AE3/TR13 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 5μA @ 8V.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 10V.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
1N5925AE3/TR13 Features
reverse leakage current of 5μA @ 8V
5μA @ 8V is the maximum voltage (Tol)