1N5924P/TR8
Mfr.Part #
1N5924P/TR8
Manufacturer
Microchip Technology
Description
DIODE ZENER 9.1V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Zener Voltage :
9.1V
Number of Pins :
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
9.1V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Impedance-Max :
4Ohms
Max Operating Temperature :
150°C
Base Part Number :
1N5924
Element Configuration :
Single
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Max Power Dissipation :
1.5W
Impedance :
4Ohm
Power - Max :
1.5W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Tolerance :
±20%
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 7V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Datasheets
1N5924P/TR8
Microchip Technology 1N5924P/TR8
4Ohms ±20% 9.1V 5μA @ 7V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5924P/TR8 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 5μA @ 7V.During reverse leakage, the maximum current reaches 5μA.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 9.1V.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
1N5924P/TR8 Features
reverse leakage current of 5μA @ 7V
5μA @ 7V is the maximum voltage (Tol)