1N5924E3/TR13
Mfr.Part #
1N5924E3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
DIODE ZENER 9.1V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance :
4Ohm
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Mount :
Through Hole
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 7V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Zener Voltage :
9.1V
Impedance-Max :
4Ohms
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
9.1V
Tolerance :
±20%
Power - Max :
1.5W
Factory Lead Time :
13 Weeks
Max Power Dissipation :
1.5W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
150°C
Base Part Number :
1N5924
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
1N5924E3/TR13
Microchip Technology 1N5924E3/TR13
4Ohms ±20% 9.1V 5μA @ 7V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5924E3/TR13 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 5μA @ 7V is required.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 9.1V.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2V @ 200mA.
1N5924E3/TR13 Features
reverse leakage current of 5μA @ 7V
5μA @ 7V is the maximum voltage (Tol)