1N5924CG
Mfr.Part #
1N5924CG
Manufacturer
Microsemi
Description
DIODE ZENER 9.1V 1.25W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Type :
ZENER DIODE
Surface Mount :
No
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 7V
Case Connection :
Isolated
Configuration :
Single
Number of Terminations :
2
Voltage Tol-Max :
2%
Diode Element Material :
SILICON
Packaging :
Bulk
Working Test Current :
41.2mA
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Number of Elements :
1
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
9.1V
Reference Voltage :
9.1V
Base Part Number :
1N5924
Impedance-Max :
4Ohm
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±2%
Mounting Type :
Through Hole
Power Dissipation-Max :
1.5W
Power - Max :
1.25W
Terminal Form :
Wire
Datasheets
1N5924CG
Microsemi 1N5924CG
ZENER DIODE 4Ohm ±2% 5μA @ 7V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5924C G Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 5μA @ 7V.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 2% is set.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 9.1V.This device must be operated with the working test voltage set to 41.2mA.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
1N5924C G Features
reverse leakage current of 5μA @ 7V
5μA @ 7V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 41.2mA
minimal dynamic impedance is 41.2mA