1N5924CE3/TR13
Mfr.Part #
1N5924CE3/TR13
Description
DIODE ZENER 9.1V 1.5W DO204AL
Factory Lead Time :
13 Weeks
Impedance :
4Ohm
Impedance-Max :
4Ohms
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
9.1V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Tolerance :
±2%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Power - Max :
1.5W
Base Part Number :
1N5924
Zener Voltage :
9.1V
Max Power Dissipation :
1.5W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 7V
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
1N5924CE3/TR13
Microchip Technology 1N5924CE3/TR13
4Ohms ±2% 9.1V 5μA @ 7V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5924CE3/TR13 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 5μA @ 7V.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 9.1VV.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is provided.
1N5924CE3/TR13 Features
reverse leakage current of 5μA @ 7V
5μA @ 7V is the maximum voltage (Tol)