1N5924BRL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5924BRL
Manufacturer
onsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 9.1V 3W AXIAL
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
2 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
2
Working Voltage :
9.1V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Zener Voltage :
9.1V
Tolerance :
±5%
ESD Protection :
yes
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
Forward Voltage :
1.5V
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Voltage Tolerance :
5%
Diameter :
2.7mm
Impedance :
4Ohm
Halogen Free :
Halogen Free
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Element Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
1
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Base Part Number :
1N5924
Surface Mount :
No
Impedance-Max :
4Ohm
Power Dissipation :
3W
Published :
Terminal Form :
Wire
REACH SVHC :
No SVHC
Zener Current :
164mA
Pbfree Code :
yes
Height :
5.2mm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Voltage Tol-Max :
5%
Diode Element Material :
SILICON
Power Rating :
3W
Reference Voltage :
9.1V
Test Current :
41.2mA
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Peak Reverse Current :
5μA
Polarity :
Unidirectional
Max Power Dissipation :
3W
Voltage - Rated DC :
6.2V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 7V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
Contact Plating :
Tin
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Case Connection :
Isolated
Diode Type :
ZENER DIODE
Datasheets
1N5924BRL
onsemi 1N5924BRL
ZENER DIODE 4Ohm ±5% 9.1V 5μA @ 7V -65°C~200°C 3W 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5924BRLG Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 5μA @ 7V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5%.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.A zener current of 164mA makes it highly flexible in terms of design.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.5V @ 200mA is supplied.This device requires a peak reverse voltage of 5μA to function fully.
1N5924BRLG Features
reverse leakage current of 5μA @ 7V
5μA @ 7V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5μA
the zener current of 164mA