1N5924BPE3/TR12
Mfr.Part #
1N5924BPE3/TR12
Manufacturer
Microchip Technology
Description
DIODE ZENER 9.1V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Through Hole
Base Part Number :
1N5924
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Zener Voltage :
9.1V
Number of Pins :
2
Impedance :
4Ohm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
JESD-609 Code :
e3
Diode Type :
ZENER DIODE
Published :
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Impedance-Max :
4Ohm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Max Power Dissipation :
1.5W
Tolerance :
±5%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 7V
Element Configuration :
Single
Datasheets
1N5924BPE3/TR12
Microchip Technology 1N5924BPE3/TR12
ZENER DIODE 4Ohm ±5% 9.1V 5μA @ 7V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5924BPE3/TR12 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 5μA @ 7V.During reverse leakage, the maximum current reaches 5μA.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
1N5924BPE3/TR12 Features
reverse leakage current of 5μA @ 7V
5μA @ 7V is the maximum voltage (Tol)