1N5924BP-TP
Mfr.Part #
1N5924BP-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Description
DIODE ZENER 9.1V 1.5W DO-41
Manufacturer :
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Series :
Brand :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 μA @ 7 V
Mounting Type :
Through Hole
Package :
Packaging :
Cut Tape
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Product Type :
Zener Diodes
Supplier Device Package :
DO-41
Subcategory :
Diodes and Rectifiers
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
9.1 V
Base Product Number :
1N5924
Impedance (Max) (Zzt) :
4 Ohms
RoHS :
Details
Power - Max :
1.5 W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5 V @ 200 mA
Product Status :
Active
Product Category :
Zener Diodes
Datasheets
1N5924BP-TP
Micro Commercial Components (MCC) 1N5924BP-TP
±5% 5 μA @ 7 V -55°C ~ 175°C (TJ) DO-204AL, DO-41, Axial
1N5924BP-TP Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 5 μA @ 7 V.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 9.1 V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.5 V @ 200 mA V.
1N5924BP-TP Features
reverse leakage current of 5 μA @ 7 V
5 μA @ 7 V is the maximum voltage (Tol)