1N5924BG
Mfr.Part #
1N5924BG
Manufacturer
onsemi
Description
DIODE ZENER 9.1V 3W AXIAL
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Diode Type :
ZENER DIODE
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 7V
Case Connection :
Isolated
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Diode Element Material :
SILICON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Form :
Wire
Number of Elements :
1
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Number of Terminations :
2
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
9.1V
Impedance-Max :
4Ohm
ECCN Code :
EAR99
Base Part Number :
1N5924
Working Test Current :
41.2mA
Reference Voltage :
9.1V
Power - Max :
1.25W
Configuration :
Single
Polarity :
Unidirectional
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage Tol-Max :
5%
Power Dissipation-Max :
1.5W
Tolerance :
±5%
Surface Mount :
No
Published :
Datasheets
1N5924BG
onsemi 1N5924BG
ZENER DIODE 4Ohm ±5% 5μA @ 7V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5924B G Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 5μA @ 7V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5%.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 9.1V.Setting the working test voltage to 41.2mA will allow this device to operate.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
1N5924B G Features
reverse leakage current of 5μA @ 7V
5μA @ 7V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 41.2mA
minimal dynamic impedance is 41.2mA