1N5924BE3/TR13
Mfr.Part #
1N5924BE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
DIODE ZENER 9.1V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 7V
Max Power Dissipation :
1.5W
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±5%
Impedance-Max :
4Ohms
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
9.1V
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
150°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Impedance :
4Ohm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power - Max :
1.5W
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Base Part Number :
1N5924
Zener Voltage :
9.1V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
1N5924BE3/TR13
Microchip Technology 1N5924BE3/TR13
4Ohms ±5% 9.1V 5μA @ 7V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5924BE3/TR13 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 5μA @ 7V.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 9.1VV.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is provided.
1N5924BE3/TR13 Features
reverse leakage current of 5μA @ 7V
5μA @ 7V is the maximum voltage (Tol)