1N5924B-TP
Mfr.Part #
1N5924B-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Description
DIODE ZENER 1.5W DO-41G
Manufacturer :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Voltage :
1,000 VAC
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
9.1 V
Impedance (Max) (Zzt) :
4 Ohms
Base Product Number :
1N5924
Approvals :
UL E73864
Connection Type :
PLUG
Series :
Supplier Device Package :
DO-41G
Product Status :
Obsolete
Tolerance :
±5%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 200 mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 μA @ 7 V
Current Rating :
1,135 A
Power - Max :
1.5 W
Package :
Tape and Reel (TR)
Joy Cooper Interconnect
Datasheets
1N5924B-TP
Introducing Diodes - Zener - Single Micro Commercial Components (MCC) 1N5924B-TP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 150°C, Voltage:1,000 VAC, Package / Case:DO-204AL, DO-41, Axial, Mounting Type:Through Hole, 1N5924B-TP pinout, 1N5924B-TP datasheet PDF, 1N5924B-TP amp .Beyond Diodes - Zener - Single Micro Commercial Components (MCC) 1N5924B-TP ,we also offer CZRQR3V3B-HF, CZRU52C4V7, CZRU52C10, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
±5% 5 µA @ 7 V -55°C ~ 150°C DO-204AL, DO-41, Axial
1N5924B-TP Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 5 µA @ 7 V.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 9.1 V.For operation, diode reaches 1.2 V @ 200 mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
1N5924B-TP Features
reverse leakage current of 5 µA @ 7 V
5 µA @ 7 V is the maximum voltage (Tol)