1N5924APE3/TR8
Mfr.Part #
1N5924APE3/TR8
Manufacturer
Microchip Technology
Description
DIODE ZENER 9.1V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
9.1V
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
150°C
Radiation Hardening :
yes
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Zener Voltage :
9.1V
Number of Pins :
2
Impedance :
4Ohm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Element Configuration :
Single
Impedance-Max :
4Ohms
Power - Max :
1.5W
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Max Reverse Leakage Current :
5μA
DO-204AL, DO-41, Axial
Max Power Dissipation :
1.5W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Base Part Number :
1N5924
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 7V
Datasheets
1N5924APE3/TR8
Microchip Technology 1N5924APE3/TR8
4Ohms ±10% 9.1V 5μA @ 7V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5924APE3/TR8 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 5μA @ 7V is required.A reverse leakage current that reaches 5μA is the maximum.Zener (Nom) voltage is reduced to 9.1V during operation.1.2V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
1N5924APE3/TR8 Features
reverse leakage current of 5μA @ 7V
5μA @ 7V is the maximum voltage (Tol)