1N5924AP/TR8
Mfr.Part #
1N5924AP/TR8
Description
DIODE ZENER 9.1V 1.5W DO204AL
Diodes - Zener - Single
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Number of Pins :
2
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
9.1V
Power - Max :
1.5W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 7V
Max Power Dissipation :
1.5W
Radiation Hardening :
yes
Impedance :
4Ohm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance-Max :
4Ohms
Tolerance :
±10%
Zener Voltage :
9.1V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Base Part Number :
1N5924
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Element Configuration :
Single
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Datasheets
1N5924AP/TR8
Microchip Technology 1N5924AP/TR8
4Ohms ±10% 9.1V 5μA @ 7V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5924AP/TR8 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 5μA @ 7V.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 9.1V.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
1N5924AP/TR8 Features
reverse leakage current of 5μA @ 7V
5μA @ 7V is the maximum voltage (Tol)