1N5923PE3/TR8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5923PE3/TR8
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 8.2V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-65°C
Zener Voltage :
8.2V
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
150°C
Radiation Hardening :
No
Number of Pins :
2
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
8.2V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 6.5V
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Tolerance :
±20%
Max Power Dissipation :
1.5W
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance :
3.5Ohm
Impedance-Max :
3.5Ohms
Base Part Number :
1N5923
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Published :
Factory Lead Time :
24 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Element Configuration :
Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Power - Max :
1.5W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheets
1N5923PE3/TR8
Microchip Technology 1N5923PE3/TR8
3.5Ohms ±20% 8.2V 5μA @ 6.5V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5923PE3/TR8 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 5μA @ 6.5V is required.There is a maximum reverse leakage current that reaches 5μA.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 8.2V.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2V @ 200mA.
1N5923PE3/TR8 Features
reverse leakage current of 5μA @ 6.5V
5μA @ 6.5V is the maximum voltage (Tol)