1N5923P/TR8
Mfr.Part #
1N5923P/TR8
Manufacturer
Microchip Technology
Description
DIODE ZENER 8.2V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Base Part Number :
1N5923
Factory Lead Time :
24 Weeks
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Zener Voltage :
8.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±20%
Impedance :
3.5Ohm
Mount :
Through Hole
Element Configuration :
Single
Power - Max :
1.5W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 6.5V
Impedance-Max :
3.5Ohms
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Mounting Type :
Through Hole
Max Power Dissipation :
1.5W
Number of Pins :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
8.2V
Datasheets
1N5923P/TR8
Microchip Technology 1N5923P/TR8
3.5Ohms ±20% 8.2V 5μA @ 6.5V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5923P/TR8 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 5μA @ 6.5V.A maximum reverse leakage current is reached at 5μA.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 8.2V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
1N5923P/TR8 Features
reverse leakage current of 5μA @ 6.5V
5μA @ 6.5V is the maximum voltage (Tol)