1N5923E3/TR13
Mfr.Part #
1N5923E3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
DIODE ZENER 8.2V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
8.2V
Max Power Dissipation :
1.5W
Zener Voltage :
8.2V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance-Max :
3.5Ohms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Impedance :
3.5Ohm
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Mount :
Through Hole
Base Part Number :
1N5923
Power - Max :
1.5W
Factory Lead Time :
13 Weeks
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 6.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Datasheets
1N5923E3/TR13
Microchip Technology 1N5923E3/TR13
3.5Ohms ±20% 8.2V 5μA @ 6.5V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5923E3/TR13 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 5μA @ 6.5V.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 8.2V.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
1N5923E3/TR13 Features
reverse leakage current of 5μA @ 6.5V
5μA @ 6.5V is the maximum voltage (Tol)