1N5923CG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5923CG
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 8.2V 1.25W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Diode Element Material :
SILICON
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Impedance-Max :
3.5Ohm
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Base Part Number :
1N5923
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Terminal Form :
Wire
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 6.5V
Diode Type :
ZENER DIODE
Power - Max :
1.25W
Pbfree Code :
yes
Polarity :
Unidirectional
Voltage Tol-Max :
2%
Published :
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Surface Mount :
No
Working Test Current :
45.7mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
Reference Voltage :
8.2V
Power Dissipation-Max :
1.5W
Configuration :
Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Case Connection :
Isolated
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
8.2V
Number of Elements :
1
Datasheets
1N5923CG
Microsemi 1N5923CG
ZENER DIODE 3.5Ohm ±2% 5μA @ 6.5V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5923C G Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 5μA @ 6.5V is required.2% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 8.2V.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 45.7mA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2V @ 200mA.
1N5923C G Features
reverse leakage current of 5μA @ 6.5V
5μA @ 6.5V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 45.7mA
minimal dynamic impedance is 45.7mA