1N5923CE3/TR13
Mfr.Part #
1N5923CE3/TR13
Description
DIODE ZENER 8.2V 1.5W DO204AL
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
8.2V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Zener Voltage :
8.2V
Tolerance :
±2%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 6.5V
Max Power Dissipation :
1.5W
Factory Lead Time :
13 Weeks
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Base Part Number :
1N5923
Min Operating Temperature :
-65°C
Impedance-Max :
3.5Ohms
Impedance :
3.5Ohm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power - Max :
1.5W
Datasheets
1N5923CE3/TR13
Microchip Technology 1N5923CE3/TR13
3.5Ohms ±2% 8.2V 5μA @ 6.5V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5923CE3/TR13 Overview
A reverse leakage current of 5μA @ 6.5V is required to supply this electrical device.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.1.2V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
1N5923CE3/TR13 Features
reverse leakage current of 5μA @ 6.5V
5μA @ 6.5V is the maximum voltage (Tol)