1N5923BRL
Mfr.Part #
1N5923BRL
Manufacturer
onsemi
Description
DIODE ZENER 8.2V 3W AXIAL
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
HTS Code :
Reference Voltage :
8.2V
Max Power Dissipation :
3W
Number of Pins :
2
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Diode Element Material :
SILICON
Height :
5.2mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
3W
Impedance :
3.5Ohm
Halogen Free :
Halogen Free
Polarity :
Unidirectional
Lead Free :
Lead Free
Published :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 6.5V
Radiation Hardening :
No
Pin Count :
2
Power Dissipation :
3W
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Zener Voltage :
8.2V
Voltage Tolerance :
5%
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Test Current :
45.7mA
Factory Lead Time :
2 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage Tol-Max :
5%
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Surface Mount :
No
JESD-609 Code :
e3
Zener Current :
182mA
Impedance-Max :
3.5Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Pbfree Code :
yes
Diode Type :
ZENER DIODE
Element Configuration :
Single
Number of Elements :
1
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Terminal Form :
Wire
Diameter :
2.7mm
Case Connection :
Isolated
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
6.2V
Mounting Type :
Through Hole
Base Part Number :
1N5923
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
1N5923BRL
onsemi 1N5923BRL
ZENER DIODE 3.5Ohm ±5% 8.2V 5μA @ 6.5V -65°C~200°C 3W 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5923BRLG Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 5μA @ 6.5V is required.5% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.There is a maximum reverse leakage current that reaches 5μA.Wdiodeh a zener current of 182mA, diode is highly flexible in terms of design.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.5V @ 200mA.
1N5923BRLG Features
reverse leakage current of 5μA @ 6.5V
5μA @ 6.5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5μA
the zener current of 182mA