1N5923BE3/TR13
Mfr.Part #
1N5923BE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
DIODE ZENER 8.2V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Tolerance :
±5%
Impedance :
3.5Ohm
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
8.2V
Factory Lead Time :
13 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Impedance-Max :
3.5Ohms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Max Power Dissipation :
1.5W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Max Operating Temperature :
150°C
Zener Voltage :
8.2V
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Power - Max :
1.5W
Base Part Number :
1N5923
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-65°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 6.5V
Datasheets
1N5923BE3/TR13
Microchip Technology 1N5923BE3/TR13
3.5Ohms ±5% 8.2V 5μA @ 6.5V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5923BE3/TR13 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 5μA @ 6.5V.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 8.2V.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
1N5923BE3/TR13 Features
reverse leakage current of 5μA @ 6.5V
5μA @ 6.5V is the maximum voltage (Tol)