1N5923BBULK
Mfr.Part #
1N5923BBULK
Manufacturer
EIC Semiconductor, Inc.
Description
ZENER 1.5W, CASE TYPE: DO-41
Manufacturer :
EIC Semiconductor, Inc.
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Product Status :
Active
Mounting Type :
Through Hole
Series :
Impedance (Max) (Zzt) :
3.5 Ohms
Supplier Device Package :
DO-41
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 6.5 V
Tolerance :
±5%
Power - Max :
1.5 W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
8.2 V
Package :
Bag
Datasheets
1N5923BBULK
±5% 5 µA @ 6.5 V -65°C ~ 175°C (TJ) DO-204AL, DO-41, Axial
1N5923BBULK Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 5 µA @ 6.5 V.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 8.2 V.
1N5923BBULK Features
reverse leakage current of 5 µA @ 6.5 V
5 µA @ 6.5 V is the maximum voltage (Tol)
1N5923BBULK Applications
There are a lot of Littelfuse
1N5923BBULK applications of zener single diodes.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE REC.400V 1.5A WOB
    STD 6A, CASE TYPE: BR6
    STD 6A, CASE TYPE: BR6
    STD 6A, CASE TYPE: BR6
    STD 6A, CASE TYPE: BR6