1N5923B-TP
Mfr.Part #
1N5923B-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Description
DIODE ZENER 1.5W DO-41G
Manufacturer :
Tolerance :
±5%
Power - Max :
1.5 W
Product Status :
Obsolete
Mounting Type :
Through Hole
Supplier Device Package :
DO-41G
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 200 mA
Impedance (Max) (Zzt) :
3.5 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 6.5 V
Base Product Number :
1N5923
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
8.2 V
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Series :
Datasheets
1N5923B-TP
±5% 5 µA @ 6.5 V -55°C ~ 150°C DO-204AL, DO-41, Axial
1N5923B-TP Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 5 µA @ 6.5 V is required.Zener (Nom) voltage is reduced to 8.2 V during operation.1.2 V @ 200 mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
1N5923B-TP Features
reverse leakage current of 5 µA @ 6.5 V
5 µA @ 6.5 V is the maximum voltage (Tol)