1N5923APE3/TR8
Mfr.Part #
1N5923APE3/TR8
Manufacturer
Microchip Technology
Description
DIODE ZENER 8.2V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Zener Voltage :
8.2V
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Max Operating Temperature :
150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 6.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance :
3.5Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mount :
Through Hole
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Mounting Type :
Through Hole
Radiation Hardening :
yes
Max Power Dissipation :
1.5W
Published :
Impedance-Max :
3.5Ohms
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
8.2V
Element Configuration :
Single
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Base Part Number :
1N5923
Power - Max :
1.5W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±10%
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Datasheets
1N5923APE3/TR8
Microchip Technology 1N5923APE3/TR8
3.5Ohms ±10% 8.2V 5μA @ 6.5V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5923APE3/TR8 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 5μA @ 6.5V is required.A reverse leakage current that reaches 1μA is the maximum.Zener (Nom) voltage is reduced to 8.2V during operation.1.2V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
1N5923APE3/TR8 Features
reverse leakage current of 5μA @ 6.5V
5μA @ 6.5V is the maximum voltage (Tol)