1N5923AP/TR8
Mfr.Part #
1N5923AP/TR8
Description
DIODE ZENER 8.2V 1.5W DO204AL
Impedance :
3.5Ohm
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±10%
Element Configuration :
Single
Max Operating Temperature :
150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Power - Max :
1.5W
Radiation Hardening :
yes
Zener Voltage :
8.2V
Factory Lead Time :
24 Weeks
Max Power Dissipation :
1.5W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 6.5V
Base Part Number :
1N5923
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
8.2V
Number of Pins :
Impedance-Max :
3.5Ohms
Datasheets
1N5923AP/TR8
Microchip Technology 1N5923AP/TR8
3.5Ohms ±10% 8.2V 5μA @ 6.5V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5923AP/TR8 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 5μA @ 6.5V.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 8.2V.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
1N5923AP/TR8 Features
reverse leakage current of 5μA @ 6.5V
5μA @ 6.5V is the maximum voltage (Tol)