1N5923AP/TR12
Mfr.Part #
1N5923AP/TR12
Description
DIODE ZENER 8.2V 1.5W DO204AL
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Element Configuration :
Single
Impedance :
3.5Ohm
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
8.2V
Factory Lead Time :
24 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Max Power Dissipation :
1.5W
Radiation Hardening :
yes
Number of Pins :
2
Base Part Number :
1N5923
Impedance-Max :
3.5Ohms
Zener Voltage :
8.2V
Tolerance :
±10%
Max Operating Temperature :
150°C
Mounting Type :
Through Hole
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 6.5V
Power - Max :
1.5W
Datasheets
1N5923AP/TR12
Microchip Technology 1N5923AP/TR12
3.5Ohms ±10% 8.2V 5μA @ 6.5V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5923AP/TR12 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 5μA @ 6.5V.Reverse leakage currents can reach 1μA.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This value reaches 1.2V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
1N5923AP/TR12 Features
reverse leakage current of 5μA @ 6.5V
5μA @ 6.5V is the maximum voltage (Tol)