1N5922P/TR8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5922P/TR8
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 7.5V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
7.5V
Min Operating Temperature :
-65°C
Impedance :
3Ohm
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Zener Voltage :
7.5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Through Hole
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 6V
Base Part Number :
1N5922
Impedance-Max :
3Ohms
Max Power Dissipation :
1.5W
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Power - Max :
1.5W
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Element Configuration :
Single
Factory Lead Time :
24 Weeks
Published :
Tolerance :
±20%
Max Operating Temperature :
150°C
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Datasheets
1N5922P/TR8
Microchip Technology 1N5922P/TR8
3Ohms ±20% 7.5V 5μA @ 6V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5922P/TR8 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 5μA @ 6V.Reverse leakage current reaches 5μA at its maximum.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 7.5V during operation.Zener single diode reaches 1.2V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
1N5922P/TR8 Features
reverse leakage current of 5μA @ 6V
5μA @ 6V is the maximum voltage (Tol)