1N5922CG
Mfr.Part #
1N5922CG
Manufacturer
Microsemi
Description
DIODE ZENER 7.5V 1.25W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
HTS Code :
Diode Type :
ZENER DIODE
Tolerance :
±2%
Voltage Tol-Max :
2%
ECCN Code :
EAR99
Impedance-Max :
3Ohm
Reference Voltage :
7.5V
Polarity :
Unidirectional
Working Test Current :
50mA
Configuration :
Single
Surface Mount :
No
Diode Element Material :
SILICON
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Terminal Form :
Wire
Mounting Type :
Through Hole
Case Connection :
Isolated
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power - Max :
1.25W
Number of Terminations :
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Number of Elements :
1
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
7.5V
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Published :
Power Dissipation-Max :
1.5W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 6V
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
1N5922
Datasheets
1N5922CG
Microsemi 1N5922CG
ZENER DIODE 3Ohm ±2% 5μA @ 6V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5922C G Overview
A reverse leakage current of 5μA @ 6V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) is limited to 2%.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.To operate this device, set the working test voltage to 50mA.1.2V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
1N5922C G Features
reverse leakage current of 5μA @ 6V
5μA @ 6V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 50mA
minimal dynamic impedance is 50mA