1N5922BPE3/TR12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1N5922BPE3/TR12
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 7.5V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Element Configuration :
Single
Zener Voltage :
7.5V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 6V
Impedance :
3Ohm
Base Part Number :
1N5922
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Number of Pins :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Max Power Dissipation :
1.5W
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
24 Weeks
Published :
Diode Type :
ZENER DIODE
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Impedance-Max :
3Ohm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Radiation Hardening :
No
Datasheets
1N5922BPE3/TR12
Microchip Technology 1N5922BPE3/TR12
ZENER DIODE 3Ohm ±5% 7.5V 5μA @ 6V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5922BPE3/TR12 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 5μA @ 6V.Reverse leakage currents can reach 5μA.This value reaches 1.2V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
1N5922BPE3/TR12 Features
reverse leakage current of 5μA @ 6V
5μA @ 6V is the maximum voltage (Tol)