1N5922B/TR
Mfr.Part #
1N5922B/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Description
VOLTAGE REGULATOR
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Reverse Current-Max :
5μA
HTS Code :
Number of Terminals :
2
Diode Type :
ZENER DIODE
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature (Min) :
-65°C
Reference Voltage :
7.5V
Power Dissipation-Max :
1.5W
Working Test Current :
50mA
Terminal Position :
Axial
Polarity :
Unidirectional
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
Diode Element Material :
SILICON
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Operating Temperature (Max) :
175°C
Voltage Tol-Max :
5%
Knee Impedance-Max :
400Ohm