1N5922B-TP
Mfr.Part #
1N5922B-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Description
DIODE ZENER 1.5W DO-41G
Manufacturer :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 µA @ 6 V
Power - Max :
1.5 W
Impedance (Max) (Zzt) :
3 Ohms
Series :
Supplier Device Package :
DO-41G
Through Hole
Product Status :
Obsolete
Package :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
7.5 V
Base Product Number :
1N5922
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 200 mA
Datasheets
1N5922B-TP
±5% 5 µA @ 6 V -55°C ~ 150°C DO-204AL, DO-41, Axial
1N5922B-TP Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 5 µA @ 6 V is required.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 7.5 V.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2 V @ 200 mA.
1N5922B-TP Features
reverse leakage current of 5 µA @ 6 V
5 µA @ 6 V is the maximum voltage (Tol)