1N5922AP/TR8
Mfr.Part #
1N5922AP/TR8
Description
DIODE ZENER 7.5V 1.5W DO204AL
Power - Max :
1.5W
Max Power Dissipation :
1.5W
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Number of Pins :
2
Base Part Number :
1N5922
Tolerance :
±10%
Max Operating Temperature :
150°C
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
7.5V
Radiation Hardening :
yes
Zener Voltage :
7.5V
Impedance-Max :
3Ohms
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Impedance :
3Ohm
Element Configuration :
Single
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
1N5922AP/TR8
Microchip Technology 1N5922AP/TR8
3Ohms ±10% 7.5V 5μA @ 6V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5922AP/TR8 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 5μA @ 6V is required.A reverse leakage current that reaches 1μA is the maximum.Zener (Nom) voltage is reduced to 7.5V during operation.1.2V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
1N5922AP/TR8 Features
reverse leakage current of 5μA @ 6V
5μA @ 6V is the maximum voltage (Tol)