1N5922AE3/TR13
Mfr.Part #
1N5922AE3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
DIODE ZENER 7.5V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
RoHS Status :
RoHS Compliant
Impedance-Max :
3Ohms
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
7.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
150°C
Zener Voltage :
7.5V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 6V
Max Power Dissipation :
1.5W
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Tolerance :
±10%
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Through Hole
Base Part Number :
1N5922
Power - Max :
1.5W
Impedance :
3Ohm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Datasheets
1N5922AE3/TR13
Microchip Technology 1N5922AE3/TR13
3Ohms ±10% 7.5V 5μA @ 6V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5922AE3/TR13 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 5μA @ 6V.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 7.5V during operation.Zener single diode reaches 1.2V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
1N5922AE3/TR13 Features
reverse leakage current of 5μA @ 6V
5μA @ 6V is the maximum voltage (Tol)