1N5921PE3/TR8
Mfr.Part #
1N5921PE3/TR8
Manufacturer
Microchip Technology
Description
DIODE ZENER 6.8V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Zener Voltage :
6.8V
Element Configuration :
Single
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Published :
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Base Part Number :
1N5921
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.8V
Factory Lead Time :
24 Weeks
Impedance-Max :
2.5Ohms
Through Hole
Number of Pins :
2
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Impedance :
2.5Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 5.2V
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
1.5W
Min Operating Temperature :
-65°C
Power - Max :
1.5W
Datasheets
1N5921PE3/TR8
Microchip Technology 1N5921PE3/TR8
2.5Ohms ±20% 6.8V 5μA @ 5.2V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5921PE3/TR8 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 5μA @ 5.2V.Reverse leakage currents can reach 5μA.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This value reaches 1.2V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
1N5921PE3/TR8 Features
reverse leakage current of 5μA @ 5.2V
5μA @ 5.2V is the maximum voltage (Tol)