1N5921CG
Mfr.Part #
1N5921CG
Manufacturer
Microsemi
Description
DIODE ZENER 6.8V 1.25W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Power - Max :
1.25W
Case Connection :
Isolated
HTS Code :
Impedance-Max :
2.5Ohm
Power Dissipation-Max :
1.5W
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Tolerance :
±2%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 5.2V
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Form :
Wire
Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reference Voltage :
6.8V
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Working Test Current :
55.1mA
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Polarity :
Unidirectional
Surface Mount :
No
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.8V
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Voltage Tol-Max :
2%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Diode Type :
ZENER DIODE
Number of Elements :
1
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Base Part Number :
1N5921
Datasheets
1N5921CG
Microsemi 1N5921CG
ZENER DIODE 2.5Ohm ±2% 5μA @ 5.2V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5921C G Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 5μA @ 5.2V is required.2% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 6.8V.In order to operate this device, the working test voltage should be set to 55.1mA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2V @ 200mA.
1N5921C G Features
reverse leakage current of 5μA @ 5.2V
5μA @ 5.2V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 55.1mA
minimal dynamic impedance is 55.1mA