1N5921CE3/TR13
Mfr.Part #
1N5921CE3/TR13
Description
DIODE ZENER 6.8V 1.5W DO204AL
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance-Max :
2.5Ohms
Impedance :
2.5Ohm
Max Operating Temperature :
150°C
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Base Part Number :
1N5921
Max Power Dissipation :
1.5W
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.8V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Zener Voltage :
6.8V
Power - Max :
1.5W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 5.2V
Datasheets
1N5921CE3/TR13
Microchip Technology 1N5921CE3/TR13
2.5Ohms ±2% 6.8V 5μA @ 5.2V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5921CE3/TR13 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 5μA @ 5.2V.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This value reaches 1.2V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
1N5921CE3/TR13 Features
reverse leakage current of 5μA @ 5.2V
5μA @ 5.2V is the maximum voltage (Tol)