1N5921BRL
Mfr.Part #
1N5921BRL
Manufacturer
onsemi
Description
DIODE ZENER 6.8V 3W AXIAL
Manufacturer :
onsemi
Through Hole
Pin Count :
2
Number of Terminations :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Impedance :
2.5Ohm
Power Rating :
3W
Zener Current :
220mA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Number of Pins :
Reference Voltage :
6.8V
Factory Lead Time :
2 Weeks
Diode Element Material :
SILICON
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 5.2V
JESD-609 Code :
e3
Impedance-Max :
2.5Ohm
ECCN Code :
EAR99
Halogen Free :
Halogen Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Zener Voltage :
6.8V
Voltage Tol-Max :
5%
Test Current :
55.1mA
Surface Mount :
No
Forward Voltage :
1.5V
Terminal Form :
Wire
Case Connection :
Isolated
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
HTS Code :
Power Dissipation :
3W
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Peak Reverse Current :
5μA
Element Configuration :
Single
Number of Elements :
1
Terminal Finish :
Tin (Sn)
REACH SVHC :
No SVHC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Diode Type :
ZENER DIODE
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Height :
5.2mm
Voltage - Rated DC :
6.2V
Polarity :
Unidirectional
Published :
Max Power Dissipation :
3W
Voltage Tolerance :
5%
Base Part Number :
1N5921
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
2.7mm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
1N5921BRL
onsemi 1N5921BRL
ZENER DIODE 2.5Ohm ±5% 6.8V 5μA @ 5.2V -65°C~200°C 3W 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5921BRLG Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 5μA @ 5.2V.Voltage (Tol) 5% is the maximum possible.Reverse leakage currents can reach 5μA.In terms of design, diode has a high degree of flexibildiodey thanks to diodes 220mA zener current.This value reaches 1.5V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.In order to ensure full functionality of this device, it is recommended that the reverse voltage be 5μA.
1N5921BRLG Features
reverse leakage current of 5μA @ 5.2V
5μA @ 5.2V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5μA
the zener current of 220mA