1N5921BPE3/TR8
Mfr.Part #
1N5921BPE3/TR8
Manufacturer
Microchip Technology
Description
DIODE ZENER 6.8V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Zener Voltage :
6.8V
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.8V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 5.2V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Min Operating Temperature :
-65°C
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Published :
Tolerance :
±5%
Power - Max :
1.5W
Factory Lead Time :
24 Weeks
Impedance :
2.5Ohm
Impedance-Max :
2.5Ohms
Number of Pins :
2
Max Operating Temperature :
150°C
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Base Part Number :
1N5921
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Max Power Dissipation :
1.5W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Element Configuration :
Single
Datasheets
1N5921BPE3/TR8
Microchip Technology 1N5921BPE3/TR8
2.5Ohms ±5% 6.8V 5μA @ 5.2V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5921BPE3/TR8 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 5μA @ 5.2V is required.A reverse leakage current that reaches 5μA is the maximum.Zener (Nom) voltage is reduced to 6.8V during operation.1.2V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
1N5921BPE3/TR8 Features
reverse leakage current of 5μA @ 5.2V
5μA @ 5.2V is the maximum voltage (Tol)