1N5921B-TP
Mfr.Part #
1N5921B-TP
Manufacturer
Micro Commercial Components (MCC)
Description
DIODE ZENER 1.5W DO-41G
Manufacturer :
Power - Max :
1.5 W
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.8 V
Series :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5 μA @ 5.2 V
Supplier Device Package :
DO-41G
Tolerance :
±5%
Product Status :
Obsolete
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2 V @ 200 mA
Impedance (Max) (Zzt) :
2.5 Ohms
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C