1N5921APE3/TR8
Mfr.Part #
1N5921APE3/TR8
Manufacturer
Microchip Technology
Description
DIODE ZENER 6.8V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Mount :
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.8V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Impedance-Max :
2.5Ohms
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Power - Max :
1.5W
Factory Lead Time :
24 Weeks
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±10%
Impedance :
2.5Ohm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
yes
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Base Part Number :
1N5921
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Element Configuration :
Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 5.2V
Zener Voltage :
6.8V
Max Power Dissipation :
1.5W
Number of Pins :
2
Datasheets
1N5921APE3/TR8
Microchip Technology 1N5921APE3/TR8
2.5Ohms ±10% 6.8V 5μA @ 5.2V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5921APE3/TR8 Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 5μA @ 5.2V.During reverse leakage, the maximum current reaches 5μA.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 6.8V.For operation, diode reaches 1.2V @ 200mA at the maximum voltage - Forward (Vf).
1N5921APE3/TR8 Features
reverse leakage current of 5μA @ 5.2V
5μA @ 5.2V is the maximum voltage (Tol)