1N5920E3/TR13
Mfr.Part #
1N5920E3/TR13
Manufacturer
Microchip Technology
Description
DIODE ZENER 6.2V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Max Power Dissipation :
1.5W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Tolerance :
±20%
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
Impedance :
2Ohm
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.2V
Min Operating Temperature :
-65°C
Impedance-Max :
2Ohms
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 4V
Mount :
Through Hole
Power - Max :
1.5W
Base Part Number :
1N5920
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Zener Voltage :
6.2V
Datasheets
1N5920E3/TR13
Microchip Technology 1N5920E3/TR13
2Ohms ±20% 6.2V 5μA @ 4V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5920E3/TR13 Overview
This electrical device requires reverse leakage current of 5μA @ 4V.The maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 6.2V during operation.Zener single diode reaches 1.2V @ 200mA when Zener single diode is supplied wZener single diodeh the maximum voltage - Forward (Vf).
1N5920E3/TR13 Features
reverse leakage current of 5μA @ 4V
5μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)