1N5920DG
Mfr.Part #
1N5920DG
Manufacturer
Microsemi
Description
DIODE ZENER 6.2V 1.25W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Power - Max :
1.25W
Configuration :
Single
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
Polarity :
Unidirectional
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
1N5920
Published :
Working Test Current :
60.5mA
Voltage Tol-Max :
1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
2
Case Connection :
Isolated
Mounting Type :
Through Hole
Power Dissipation-Max :
1.5W
Impedance-Max :
2Ohm
Packaging :
Bulk
Terminal Form :
Wire
Diode Element Material :
SILICON
Tolerance :
±1%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
yes
Diode Type :
ZENER DIODE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 4V
Reference Voltage :
6.2V
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
1N5920DG
Microsemi 1N5920DG
ZENER DIODE 2Ohm ±1% 5μA @ 4V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5920D G Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 5μA @ 4V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.Zener (Nom) voltage is reduced to 6.2V during operation.This device should be operated with 60.5mA as the working test voltage.1.2V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
1N5920D G Features
reverse leakage current of 5μA @ 4V
5μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 60.5mA
minimal dynamic impedance is 60.5mA