1N5920CP/TR12
Mfr.Part #
1N5920CP/TR12
Manufacturer
Microchip Technology
Description
DIODE ZENER 6.2V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Single
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±2%
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Mount :
Through Hole
Number of Pins :
2
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Factory Lead Time :
24 Weeks
Max Power Dissipation :
1.5W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Impedance :
2Ohm
Mounting Type :
Through Hole
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 4V
Power - Max :
1.5W
Zener Voltage :
6.2V
Tape and Reel (TR)
Impedance-Max :
2Ohms
Datasheets
1N5920CP/TR12
Microchip Technology 1N5920CP/TR12
2Ohms ±2% 6.2V 5μA @ 4V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5920CP/TR12 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 5μA @ 4V.A maximum reverse leakage current is reached at 5μA.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 6.2V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
1N5920CP/TR12 Features
reverse leakage current of 5μA @ 4V
5μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)