1N5920CG
Mfr.Part #
1N5920CG
Manufacturer
Microsemi
Description
DIODE ZENER 6.2V 1.25W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 4V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diode Type :
ZENER DIODE
Terminal Form :
Wire
Number of Terminations :
2
Configuration :
Single
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.2V
Surface Mount :
No
Number of Elements :
1
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±2%
Power - Max :
1.25W
Published :
Base Part Number :
1N5920
Diode Element Material :
SILICON
HTS Code :
Voltage Tol-Max :
2%
Reference Voltage :
6.2V
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Working Test Current :
60.5mA
Case Connection :
Isolated
Impedance-Max :
2Ohm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Power Dissipation-Max :
1.5W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
O-LALF-W2
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Polarity :
Unidirectional
Datasheets
1N5920CG
Microsemi 1N5920CG
ZENER DIODE 2Ohm ±2% 5μA @ 4V -65°C~175°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1N5920C G Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 5μA @ 4V.Voltage (Tol) 2% is the maximum possible.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This device should be operated with a 60.5mA working test voltage.This value reaches 1.2V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
1N5920C G Features
reverse leakage current of 5μA @ 4V
5μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 60.5mA
minimal dynamic impedance is 60.5mA