1N5920CE3/TR13
Mfr.Part #
1N5920CE3/TR13
Description
DIODE ZENER 6.2V 1.5W DO204AL
Factory Lead Time :
13 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
150°C
Power - Max :
1.5W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 4V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Zener Voltage :
6.2V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Impedance-Max :
2Ohms
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
6.2V
Max Power Dissipation :
1.5W
Base Part Number :
1N5920
Tolerance :
±2%
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Impedance :
2Ohm
Datasheets
1N5920CE3/TR13
Microchip Technology 1N5920CE3/TR13
2Ohms ±2% 6.2V 5μA @ 4V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
1N5920CE3/TR13 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 5μA @ 4V.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 6.2VV.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is provided.
1N5920CE3/TR13 Features
reverse leakage current of 5μA @ 4V
5μA @ 4V is the maximum voltage (Tol)