1N5920BRL
Mfr.Part #
1N5920BRL
Manufacturer
onsemi
Description
DIODE ZENER 6.2V 3W AXIAL
Manufacturer :
onsemi
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 200mA
Impedance-Max :
2Ohm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Impedance :
2Ohm
Diode Type :
ZENER DIODE
Max Power Dissipation :
3W
Diode Element Material :
SILICON
Base Part Number :
1N5920
Element Configuration :
Single
Terminal Form :
Wire
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
±5%
Test Current :
60.5mA
Voltage - Rated DC :
6.2V
Zener Voltage :
6.2V
Factory Lead Time :
2 Weeks
Halogen Free :
Halogen Free
Radiation Hardening :
No
Case Connection :
Isolated
Number of Pins :
2
HTS Code :
Working Voltage :
6.2V
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Elements :
1
Surface Mount :
No
Voltage Tol-Max :
5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Power Dissipation :
3W
Number of Terminations :
2
Pin Count :
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Published :
Polarity :
Unidirectional
Zener Current :
241mA
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
3W
Voltage Tolerance :
5%