1N5920BPE3/TR12
Mfr.Part #
1N5920BPE3/TR12
Manufacturer
Microchip Technology
Description
DIODE ZENER 6.2V 1.5W DO204AL
Manufacturer :
Microchip Technology
RoHS Status :
RoHS Compliant
Element Configuration :
Single
Base Part Number :
1N5920
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Published :
Impedance :
2Ohm
Max Power Dissipation :
1.5W
Number of Pins :
2
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
24 Weeks
Zener Voltage :
6.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA